This high-quality 28" rear wheel from Taylor Wheels is already fully spoked and ready for immediate use.
Equipped with the proven Shimano Nexus 8-speed hub gear and coaster brake, it is the ideal choice for city and trekking bikes that require reliability and comfort in everyday life. The robust aluminum double-wall rim ensures stability, while the 36 precisely spoked stainless steel spokes guarantee a long lifespan. The 135 mm installation width fits most standard frames with hub gears.
Technical Details:
Rim:
The Ryde ZAC2000 is a good choice when a high-quality, eyeleted double-wall rim is needed
- 28" top-class double-wall rim
- ETRTO dimension: 622-19
- Material: Aluminum
- 36 holes
- eyeleted
- very light and torsion-resistant
- Ø valve hole: 8.5 mm
- recommended tire width: 28 - 62 mm
- Color: black anodized
Spokes:
- Stainless steel (high-alloy, non-rusting steel)
- Ø spoke bend: 2.00 mm
- Ø nipple: 2.00 mm
- Color: silver
Hub:
Nexus Inter-8 RBN hub with 8-speed hub gear
- SHIMANO Nexus INTER-8 SG-C6001-8C
- Aluminum
- Labyrinth seal: keeps dirt and moisture out
- Shift power servo (uses pedal power to assist downshifting)
- closely spaced, large gear range (total gear range extended to 307%)
- smoother running than previous models and cleaner gear changes
- coaster brake hub
- 36 holes
- solid axle with cap nuts
- Color: silver polished
- Installation width 135mm
Accessories:
- Shimano Nexus-8 shift lever
- Shift unit with small parts
- Safety eyes 5L / 5R (brown / yellow)
- Sprocket with 21 teeth incl. snap ring
- Brake type: rim brakes, coaster brake
- Wheel weight: 2.92 Kg
Advantages:
✅ Low-maintenance hub gear
✅ Coaster brake – safe & comfortable
✅ Ready to ride immediately – fully spoked
✅ Ideal for everyday use, commuting, and leisure
✅ Manufactured and tested in Germany
| Fixation: | Acorn nut |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brakeBackpadel brake |
| Performance: | unisex |
| Wheel type: | rear wheel |
| Rear hub: | 8-speed |
| Accesories: | incl. pinionincl. gears |
| Size: | 28" |
| suitable for e-bikes: | yes |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 622-19 |
| Wheel size: | 28" (ETRTO 622) |
| OLD: | 135 mm |
| Tyre size in mm: | 40 mm45 mm42 mm44 mm47 mm50 mm32 mm52 mm28 mm54 mm34 mm55 mm35 mm57 mm37 mm62 mm38 mm56 mm60 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Valve: | AVDV |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Bicycle type: | CitybikeE-Bike / PedelecTrekkingrad / Tourenrad |
| Item weight: | 2,60 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

