MAVIC A319 is first choice if you are looking for a good value and reliable double-wall disc rim.
- 28- inch (also suitable for V-Brake)
- ETRTO size: 622-19
- Material: alloy 6106
- 36 holes
- double eyelets
- light weight and buckling resistant
- valve stem: 8.5 mm (including reducer to 6.5 mm)
- recommended tyre size: 25 - 58 mm
- UB-Control – CNC for better braking effect (avoids brake judder)
- Weight: 597g
- Colour: black eloxadised
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- stainless steel (high-alloyed, stainless steel)
- Spokes: 2.00 mm
- Nipples: 2.00 mm
- Colour: black
Hub:
The new top notch hub from ALFINE SHIMANO DH-S501
- SHIMANO ALFINE hub dynamo DH-S501
- Alloy
- double-grinding seal
- very low roll resistance
- Power: 6V / 3W
- including plug connector
- Center Lock
- Quick release skewer
- 36 holes
- Colour: black high-end finish
- Old: 100mm
Order the surge protector in our shop
Brakes: rim brake, disc brake
Weight: 1.56 kg
All our offered wheels are centred and ready for installation on your bike. You will receive appropriate fastening hardware for each wheel. (Quick release or matching nuts).
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brakeDisc brake (Centerlock) |
| Wheel type: | front wheel |
| Front hub: | with dynamo hub |
| Size: | 28" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 622-19 |
| Wheel size: | 28" (ETRTO 622) |
| OLD: | 100 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Item weight: | 1,56 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

