The Schürmann Euroline is a good choice when a reliable and inexpensive double wall rim is required
- 28/29" disc double wall rim
- ETRTO dimension: 622-19
- Material: Aluminum
- 32 holes
- very light and torsion-resistant
- ø valve hole: 6.5 mm
- recommended tire width: 28 - 62 mm
- Color: black
Spokes:
DT Champion, the all-rounder in the spoke area!
- DTswiss Champion spokes
- High-end class
- ø spoke arch: 2.00 mm
- ø nipple: 2.00 mm
- Weight: 5.9 grams / spoke
- Stainless steel (high-alloy, stainless steel)
- Color: black
Hub:
Shimano HB-TX505 Disc
- Aluminum
- Grinding seal
- Conical bearing with internal grease jacket, robust for less maintenance
- Center lock disc recording
- including quick release axle
- 32 holes
- Color: black
- Installation dimension: 100mm
- Brake type: disc brakes - Weight of the wheel: 1.1 kg
All wheels we offer are centered and ready to be installed in your bike. When you purchase, you will of course receive the right rim tape for every wheel.
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Disc brake (Centerlock) |
| Performance: | unisex |
| Wheel type: | wheels set |
| Front hub: | without dynamo hub |
| Rear hub: | 8/9/10/11-speed cassette |
| suitable for e-bikes: | yes |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 622-19 |
| Wheel size: | 28" (ETRTO 622)29" (ETRTO 622) |
| OLD: | 100 mm135 mm |
| Tyre size in mm: | 42 mm44 mm47 mm50 mm32 mm52 mm28 mm54 mm34 mm55 mm35 mm57 mm37 mm62 mm38 mm56 mm40 mm45 mm60 mm |
| Holes: | 32 hole |
| Valve: | SV |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Bicycle type: | CitybikeMoutainbike (MTB)E-Bike / PedelecTrekkingrad / TourenradGravelbike |
| Item weight: | 2,40 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

