The Ryde ZAC19R is a good choice when a reliable and inexpensive double wall rim is required
- 28 inch double wall rim of the highest quality
- ETRTO dimension: 622-19
- Material: Aluminum
- 32 holes
- very light and torsion-resistant
- ø valve hole: 6.5 mm
- recommended tire width: 28 - 51 mm
- Color: black
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- Stainless steel (high-alloy, stainless steel)
- ø spoke arch: 2.00 mm
- ø nipple: 2.00 mm
- Color: black
Hub:
Lightweight and sealed hub with quick-release axle
- SHIMANO HB-QC400 front wheel hub
- Aluminum
- Contact seal
- internal fat layer
- Centerlock disc recording
- Quick release axle
- 32 holes
- Color: black
- Installation width 100mm
- Brake type: rim brakes, disc brakes
- Weight of the wheel: 1.00 kg
All wheels we offer are centered and ready to install in your bike. When you purchase, you will of course receive the appropriate fastening material for each balance bike. (Quick release or suitable nuts)
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brakeDisc brake (Centerlock) |
| Performance: | unisex |
| Wheel type: | front wheel |
| Front hub: | without dynamo hub |
| Size: | 28" |
| suitable for e-bikes: | yes |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 622-19 |
| Wheel size: | 28" (ETRTO 622) |
| OLD: | 100 mm |
| Tyre size in mm: | 42 mm44 mm47 mm50 mm32 mm52 mm28 mm45 mm34 mm35 mm37 mm38 mm40 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Valve: | SV |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Bicycle type: | CitybikeMoutainbike (MTB)E-Bike / PedelecTrekkingrad / TourenradGravelbike |
| Item weight: | 1,05 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

