The TAURUS is the first choice when a reliable and inexpensive disc double wall rim is required
- 27.5" disc double wall rim of the highest quality
- ETRTO dimension: 584-21
- Material: Aluminum 6106
- 32 holes
- solved
- very light and torsion-resistant
- ø valve hole: 8.5 mm
- recommended tire width: 35 - 64 mm
- Color: black anodized
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- Stainless steel (high-alloy, stainless steel)
- ø spoke arch: 2.00 mm
- ø nipple: 2.00 mm
- Color: black
Front wheel hub:
Original Shimano hub HB-MT400
- Aluminum
- Grinding seal
- internal fat layer
- 15mm thru axle mount
- CenterLock disc recording
- 32 holes
- Color: black
- Installation width: 100mm
Hub rear wheel:
Original Shimano hub FH-MT400
- Aluminum
- Grinding seal
- Center lock recording
- 12 mm thru axle mount
- 32 holes
- 7-11speed
- optionally available: adapter for 7-speed cassettes (not included)
- Color: black
- Installation width: 142mm
- Brake type: disc brakes
- Weight of wheelset: 2.15 kg
All of the wheels we offer are centered and ready to install into your bike. When you purchase, you will of course receive the right rim tape for every wheel.
| Fixation: | Thru axle |
| Rim: |
|
| Brakes: | Disc brake (Centerlock) |
| Performance: | unisex |
| Wheel type: | rear wheelwheels setfront wheel |
| Front hub: | without dynamo hub |
| Rear hub: | 7/8/9/10-speed cassette8/9/10/11-speed cassette |
| Size: | 27.5" |
| suitable for e-bikes: | yes |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 584-21 |
| Wheel size: | 27.5" (ETRTO 584) |
| OLD: | 100 mm142 mm |
| Tyre size in mm: | 40 mm56 mm42 mm45 mm44 mm47 mm50 mm52 mm54 mm55 mm35 mm57 mm37 mm62 mm38 mm65 mm60 mm |
| Holes: | 32 hole |
| Valve: | AVDV |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Bicycle type: | CitybikeMoutainbike (MTB)E-Bike / PedelecTrekkingrad / TourenradGravelbike |
| Item weight: | 2,15 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

