The Ryde ZAC2000 is first choice if you are looking for a good value and reliable double-wall rim.
- 26- inch double-wall
- ETRTO size: 559-19
- Material: alloy
- Eyelets
- 36 holes
- Light weight and buckling resistant
- valve stem: 8.5 mm (6.5 mm)
- Recommended tyre size: 28 - 51 mm
- Weight: 550 g
- Colour: polished silver
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- stainless steel (high-alloyed, stainless steel)
- Spokes: 2.00 mm
- Nipples: 2.00 mm
- Colour: silver
Hub:
Nexus Inter-8 Hub with 8-speed gear hub
- SHIMANO Nexus INTER-8 SG-C6000-8R
- Alloy
- Labyrinth seal: keeps away dirt and wet
- Rotary actuator (shifting under moderate pedalling loads )
- Narrow intervals, bigger conversion range (total conversion range expanded to 307percent )
- Smoother running as predecessor and better changing
- Free wheel hub
- 36 holes
- Axle with acorn nuts
- Sprockets with 21 teeth
- Colour: silver polished
- Old: 135mm
Including accessory:
- Shift lever Shimano Nexus-8
- Shift unit
- Safety eyes 5L / 5R (brown / yellow)
- Sprocket with 21 teeth including snap ring
Brakes: rim brake
All our offered wheels are centred and ready for installation on your bike. You will receive appropriate fastening hardware for each wheel. (Quick release or matching nuts).
| Fixation: | Acorn nut |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brakeRoller brake |
| Wheel type: | rear wheel |
| Rear hub: | 8-speed |
| Accesories: | incl. pinionincl. gears |
| Size: | 26" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 559-19 |
| Wheel size: | 26" (ETRTO 559) |
| OLD: | 135 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Item weight: | 2,44 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

