Ryde Taurus19 is a solid eyeletted double-wall rim. A real all-rounder.
- Top notch 26-inch double-wall
- ETRTO size: 559-19
- Material: alloy
- Eyelets
- 36 holes
- light weight and buckling resistant
- Valve stem: 8.5 mm (6.5 mm)
- Recommended tyre size: 28 - 51 mm
- Weight: 485g
- Colour: black eloxadised
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- stainless steel (high-alloyed, stainless steel)
- Spokes: 2.00 mm
- Nipples: 2.00 mm
- Colour: black
Hub:
High quality Deore disc hub for 8/9 speed cassette
- SHIMANO DEORE FH-M5100 rear bike wheel hub
- Alloy
- O-ring seal
- Greased internally
- Cup-and-Cone bearing
- Smooth running: polished bearing surface with Borozon-cover
- Center lock
- Quick release skewer
- 36 holes
- Suitable for 8/9-speed cassette
- 7-speed also available (not included)
- Colour: black
,
Weight: 1.16 kg
Do not miss our services when you buy your rear wheel: you can use our assembly service for just 1 Euro when buying a cassette.
All our offered wheels are centred and ready for installation on your bike. You will receive appropriate fastening hardware for each wheel. (Quick release or matching nuts).
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Disc brake (Centerlock) |
| Wheel type: | rear wheel |
| Rear hub: | 7/8/9/10-speed cassette |
| Size: | 26" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 559-19 |
| Wheel size: | 26" (ETRTO 559) |
| OLD: | 135 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Item weight: | 1,16 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

