The Schürmann YAK19R is first choice if you are looking for a good value and reliable double-wall rim.
- 26-inch double-wall
- ETRTO size: 559-19
- Material: alloy
- No eyelets
- 36 holes
- Light weight and buckling resistant
- Valve stem: 8.5 mm (6.5 mm)
- Recommended tyre size: 28 - 62 mm
- Weight: 435 g
- Colour: silver
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- stainless steel (high-alloyed, stainless steel)
- Spokes: 2.00 mm
- Nipples: 2.00 mm
- Colour: silver
Hub:
Light weight and sealed Acera hub with quick release skewer
- SHIMANO FH-TX500 hub
- Alloy
- Grinding seal
- Quick release skewer
- 36 holes
- Suitable for 7-10-speed cassette
- 7-speed also available (not included)
- Colour: silver
Brakes: Rim brake
Weight: 1.14 kg
Do not miss our services: when buying a rear wheel plus the freewheel cogset, we are pleased if you use our assembly service for just 1 €.
All our offered wheels are centred and ready for installation on your bike. You will receive appropriate fastening hardware for each wheel. (Quick release or matching nuts).
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brake |
| Wheel type: | rear wheel |
| Rear hub: | 7/8/9/10-speed cassette |
| Size: | 26" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 559-19 |
| Wheel size: | 26" (ETRTO 559) |
| OLD: | 135 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Item weight: | 1,14 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

