Complete wheel set with lighting
The dark season can no longer harm you - with this set you can light your wayConsists of the powerhouse (DH-C3000) from Shimano and an extremely powerful, elegant LED front light.
The rear light is also included
Wheel with original Shimano hub dynamo
Rim
:- 26-inch double-walled rim Top class
- ETRTO dimension: 559-19
- Material: aluminum
- 36 holes
- eyelets
- Very light and torsion-resistant
- ø valve hole: 8.5 mm
- Recommended tire width: 28 - 51 mm
- Weight: 498 g
- Color: polished silver
Spokes:
- Stainless steel (high-alloy, rust-proof steel)- ø spoke bend: 2.00 mm
- ø nipples: 2.00 mm
- Color: silver
Hub:
- SHIMANO DH-C3000 hub dynamo
- Aluminum
- Double sliding seal
- Very low rolling resistance
- Power: 6V / 3W
- Delivery incl. Connector
- Quick-release axle
- 36 holes
- Color: polished silver
The matching surge protector is available in our shop. Order now with free shipping! Wheel weight: 1.6 kg
Herrmans LED headlight H-Black MR4
The HERRMANS® H-Black MR4 has a modern design with specially integrated elements for cooling the LEDs. The purpose of these cooling elements is to maintain light output even on long rides and prevent power loss due to overheating of the electronics and LEDs. Two side light outlets ensure optimal visibility and thus significantly increase safety. The headlight has very good close-range illumination without dark areas and has a pleasantly long and homogeneous light pattern.
- Original Herrmans H-Black MR4 headlight
- 120 lumen light output
- Includes surge protection
- Includes reflector
- Computer-calculated diffuser lens
- Parking light
- On/off switch
- Test mark according to StVZO
- For 6 volt systems
- Standard bracket included
- Weighs 59 grams
- Made in Finland
LED rear light with parking light function
- Super bright LED bulb (red)- Color: black/red
- Splash-proof
- Luggage rack mounting
- Automatic parking light via capacitor
- Lateral radiation through extra LEDs
- Clamps for cable attachment
- 2 large reflectors
- Includes Z-Diode
- Compatible with all commercially available bicycle dynamos
- Mount: 80mm
- Tested according to StVZO
All wheels we offer are centered and ready to install on your bike. When you purchase each wheel, you will, of course, receive the appropriate rim tape and mounting hardware (quick release or matching nuts) for each wheel.
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brake |
| Wheel type: | front wheel |
| Front hub: | with dynamo hub |
| Accesories: | incl. lighting |
| Size: | 26" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 559-19 |
| Wheel size: | 26" (ETRTO 559) |
| OLD: | 100 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Item weight: | 1,67 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

