The Schürmann YAK19R is first choice if you are looking for a good value and reliable double-wall rim.
- 26 inch double wall
- ETRTO-dimension: 559-19
- Material: alloy
- 36 holes
- Light and stable
- Valve stem: 8,5 mm
- Recommended tyre size: 28-62mm
- Weight: 610g
- Colour: silver polished
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- stainless steel stainless steel
- Spokes bow: 2mm
- Nipples: 2mm
- Colour: silver
Hub front wheel:
- Front wheel hub
- Alloy
- Quick release
- 36 holes
- Colour: silver
- Old: 100mm
Brakes: rim brake
Weight front wheel: 0,88 Kg
All our offered wheels are centred and ready for installation on your bike. You will receive appropriate fastening hardware for each wheel. (Quick release or matching nuts).
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brake |
| Wheel type: | front wheel |
| Front hub: | without dynamo hub |
| Size: | 26" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 559-19 |
| Wheel size: | 26" (ETRTO 559) |
| OLD: | 100 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Item weight: | 1,00 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

