Inexpensive and robust single wall rim
- 26" single wall profile
- ETRTO dimension: 559-21
- Material: Aluminum
- 36 holes
- very light and torsion-resistant
- ø valve hole: 8.5 mm
- recommended tire width: 35 - 50 mm
- Color: silver
Spokes:
High quality and reliable stainless steel spokes
- Stainless steel (high-alloy, stainless steel)
- ø spoke arch: 2.00 mm
- ø nipple: 2.00 mm
- Color: silver
Hub:
Lightweight and sealed hub with quick-release axle
- SHIMANO HB-QC300 front wheel hub
- Aluminum
- Cone bearing
- internal fat layer
- Centerlock disc recording
- Quick release axle
- 36 holes
- Color: black
- Installation width 100mm
- Brake type: rim brakes, disc brakes
- Weight of the wheel: 0.92 kg
All of the wheels we offer are centered and ready to install into your bike. When you purchase, you will of course receive the appropriate fastening material for each balance bike. (Quick release or suitable nuts)
Quick release or suitable nuts)
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brakeDisc brake (Centerlock) |
| Performance: | unisex |
| Wheel type: | front wheel |
| Front hub: | without dynamo hub |
| Size: | 26" |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 559-21 |
| Wheel size: | 26" (ETRTO 559) |
| OLD: | 100 mm |
| Tyre size in mm: | 35 mm37 mm38 mm40 mm42 mm44 mm47 mm50 mm45 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Valve: | AVDV |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Bicycle type: | CitybikeMoutainbike (MTB)E-Bike / PedelecTrekkingrad / Tourenrad |
| Item weight: | 0,92 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

