Dynamic 4 rim is the best option if you are looking for a reliable and good value double-wall rim
- 24 inch double-wall rim
- ETRTO size: 507-19
- material: aluminium
- 36 holes
- light weight and buckling resistant
- ø valve stem: 8,5 mm
- recommended tyre size: 28 - 62 mm
- colour: black
Spokes:
high quality and reliable stainless steel spokes
- stainless steel (high-alloyed, stainless steel)
- ø spokes: 2.00 mm
- ø nipples: 2.00 mm
- colour: silver
Hub:
Light and sealed Tourney hub with quick release skewer
- SHIMANO TX500 7 - 10 speed hub
- aluminium
- grinded seal
- quick release skewer
- 7 - 10 speed cassettes
- 36 holes
- colour: silver
- OLD: 135 mm
Brakes: rim brake
Weight: 1,3 Kg
Do not miss our services when you buy your rear wheel: you can use our assembly service for just 1 Euro when buying a cassette.
-You can buy this service in the category Cassettes And Chains.
All our offered wheels are centred and ready for installation on your bike. You will receive appropriate fastening hardware for each wheel (quick release or matching nuts).
| Fixation: | Quick release |
| Rim: |
|
| Brakes: | Rim brakeDisc brake (Centerlock) |
| Performance: | unisex |
| Wheel type: | rear wheel |
| Rear hub: | 8/9/10/11-speed cassette7/8/9/10-speed cassette |
| Size: | 24" |
| suitable for e-bikes: | yes |
| Color: |
|
| Rim size / ETRTO: | 507-19 |
| Wheel size: | 24" (ETRTO 507) |
| OLD: | 135 mm |
| Tyre size in mm: | 40 mm45 mm42 mm44 mm47 mm50 mm32 mm52 mm28 mm54 mm34 mm55 mm35 mm57 mm37 mm62 mm38 mm56 mm60 mm |
| Holes: | 36 hole |
| Valve: | AVDV |
| Brand: | Taylor-Wheels |
| Bicycle type: | CitybikeKinderradMoutainbike (MTB)E-Bike / PedelecTrekkingrad / Tourenrad |
| Item weight: | 1,30 kg |
Neue Häuser 17a
01877 Schmölln-Putzkau, Deutschland
Sachsen
[email protected]
https://www.taylor-wheels.de
There are no reviews yet.

